Warunki gwarancji
Warunki gwarancji: Spółka Sinaopt Sp. z o.o. podejmuje gwarancję na prowadzone przez spółkę wyroby oponowe: są one bez wad materiałowych i produkcyjnych.
Jednym z warunków gwarancji jest używanie zgodne z przeznaczeniem opon. Niniejszy opis pomoże w wyborze trybu używania - zgodnie z przeznaczeniem - opon.
Ogólne warunki gwarancji
Obejmuje opony prowadzone przez spółkę Sinaopt Kft. i zaopatrzone w numer fabryczny producenta.
Spółka Sinaopt Kft podejmuje gwarancję na opony prowadzone przez firmę w zakresie wolnych od błędów i wad produkcyjnych według opisanych niżej.
Okres gwarancji:
Na okres trwałości przednich powierzchni bieżnych - do granicy najmniejszej granicy profilowej, wymaganej przez właściwe organy - w ciągu 6 miesięcy licząc od sprzedaży opony, o ile opona nie jest starsza od 3 lat licząc od daty produkcji.
W ramach wyżej opisanych okresów zobowiązanie gwarancyjne obejmuje opony w wypadku samochodu ciężarowego i furgonetki do 3 mm głębokości profilowego powierzchni bieżnikowej (z powodu zużycia), a w wypadku samochodu osobowego do głębokości 1,6 mm, o ile opony zostały eksploatowane (zużyte) zgodnie z przeznaczeniem oraz przestrzegano przepisy eksploatacji, montażu producenta.
W skrajnych warunkach drogowych i eksploatacji spółka gumizona.hu zastrzega sobie prawo do odmiennej regulacji warunków odpowiedzialności gwarancyjnej.
Gwarancja traci ważność:
Zgłoszenie potrzeby roszczeń gwarancyjnych odbywa się zgodnie z przepisami prawa u dystrybutora, lub u upoważnionego przedstawiciela dystrybutora - na piśmie.
Zgłoszenie powinno zawierać poniższe informacje:
Prawo do zbadania i oceny zasadności reklamacji zastrzega sobie spółka Sinaopt Kft.
W wypadku uznania zasadnej reklamacji opon na wniosek klienta spółka Sinaopt Kft. zwróci cenę, wymieni na nowe opony, w tym wypadku udzieli upust z ceny w proporcji zgodnej z głębokością profilu bieżnika w chwili zgłoszenia reklamacji.
Instrukcja obsługi opon
Ogólne przepisy dot. fachowego użytkowania opon.
Ogólne informacje:
Kontakt pomiędzy pojazdem a drogą zapewniają jedynie opony. Z tego powodu bardzo ważny jest stan opon bieżnych. Producent pojazdu z udziałem producenta opon określi - z uwzględnieniem wszelkich warunków eksploatacji - rodzaj opon zamontowanych na dany pojazd. Odmienne opony - pod względem wymiaru, konstrukcji, kategorii obciążenia lub prędkości - wolno zamontować wyłącznie po konsultacji ze specjalistą.
Konieczna jest regularna wymiana - zgodnie z przepisami producenta pojazdu - opon na osiach.
Wewnętrzne ciśnienie opon:
W interesie bezpiecznej jazdy jednym z najważniejszych czynników jest prawidłowe ciśnienie wewnętrzne opon jezdnych. Wartość ciśnienia zasadniczy wpływ ma na kierowanie pojazdem, na równy bieg kół, na przekazanie mocy hamowania oraz holowania i moc biegu pojazdu.
Jeżeli w pojeździe niższe jest ciśnienie w oponach od wartości przepisanej, wtenczas istotnym zmianom ulegają cechy biegu pojazdu, np. stabilność w zakrętach, właściwości poślizgowe lub właściwości sterowania pojazdem, itp. Jako wspólny wpływ na kierowcę w określonym przypadku - np. silny wiatr boczny gwałtowna zmiana kierunku itp. - traci pewność i zdarza się, że traci panowanie nad pojazdem. Niskie ciśnienie w oponach może prowadzić do przegrzania kół, co pociąga za sobą trwałe skutki, czasem szybką utratę ciśnienia.
Jeżeli ciśnienie opon wyższe jest od dozwolonej wartości, wtenczas zmniejsza się powierzchnia mająca kontakt z powierzchnią drogi, co ujemnie wpływa na właściwości lepkości i jazdy.
Ciśnienie opon winno być regularnie, (co dwa tygodnie) mierzone (wraz z ciśnieniem w zapasowym kole)! Kontrole ciśnień należy wykonać na oponach "zimnych". Oponę można uznać, jako zimną po 2-3 godziny postoju lub po przejeździe tylko 2-3 km niewielką prędkością.
Istotne: nie zapomnieć o pokrętłach na zaworach. Pokrętła powinna być uszczelnione, aby zapewnić szczelność powietrza i ochronę przed zanieczysznieniami.
Obciążenie opon:
Nigdy nie przeciążyć opon!
Przeciążenie opony może wywołać skutki - oprócz szkodliwego wpływu na żywotność - takie same, jakie wywołuje niskie wewnętrzne ciśnienie. W wypadku niepewności sprawdzić tablicę znamionową pojazdu: jakie są dopuszczalne wartości obciążenia pojazdu.
Przestrzegać przepisy: większe obciążenie opon samochodów osobowych (blisko granicy dopuszczalnej, 4-5 osób pasażerów) wymaga większe ciśnienie, niż normalne (2-3 osoby). Zbyt duże przeciążenie powoduje zwiększoną deformację opon, z tego powodu pojazd tak samo traci stabilność, jak w wypadku niskiego wewnętrznego ciśnienia. Może to być nieobliczalny skutek w szybkich manewrach pojazdu, gwałtownej zmianie kierunku, ostrym zakręcie - w takich wypadkach kierowca tak samo może tracić panowanie nad pojazdem, jak przy niskim wewnętrznym ciśnieniu.
W wypadku opon samochodów ciężarowych lub terenowych wymagają także surowe przestrzeganie przepisów zawartych w tablicy znamionowej pojazdu. Te przepisy określają: przy jakim obciążeniu, ewentualnie prędkości, jakie wartości ciśnienia mają być zastosowane.
Montaż i demontaż opon:
Montaż i demontaż opon zawsze wykonać w warsztacie specjalistycznym przy pomocy fachowcy!
Wyważanie kół:
Istotnym czynnikiem po montażu opon jest ich statyczne i dynamiczne wyważanie.
Każdy przedmiot obracający się - niekoniecznie z powodu materiału - ma w jakimś stopniu niewyważony charakter. Niewyważanie należy wyrównać, ponieważ niewyważanie ujemnie wpływa nie tylko na żywotność opon, lecz również na właściwości jezdne i stabilność pojazdu.
Tę czynność należy wykonać w warsztacie specjalistycznym przy pomocy fachowcy!
Naoczne oględziny opon:
Oprócz używania zgodnego z przeznaczeniem i na przepisanej wartości ciśnienia opon należy wykonać kontrolne czynności, aby nie zdewastować, zużyć przed czasem opon.
Jeżeli nie usunie się kamieni wciśniętych do profilów bieżnych. te kamienie mogą w poważnym stopniu uszkodzić wnętrze i spowodować utratę ciśnienia. Ze względu na szczególne zagrożenie wypadku, należy koniecznie wspomnieć o kamieniach lub przedmiotach wciśniętych między koła montowane w układzie podwójnym. Z powodu siły odśrodkowej wylatujące przedmioty mogą włamać szybę pojazdu jadącego za pojazdem i spowodować poważny wypadek. Z tego powodu każdy kierowca - nawet we własnym interesie - zobowiązany jest ostrzegać kierowcę drugiego pojazdu o spostrzeganiu przedmiotu, kamienia między kołami samochodu!
Farba, olej czy inne substancje na powierzchni opon mogą także zniszczyć ogumienie opon (np. olej powoduje zwiększenie objętości gumy bieżnikowej, i zmniejszenie głębokości profilu, więc lepkości). W takim wypadku zaleca się umyć oponą wodą i środkami prania.
Regularnie należy sprawdzić zużycie powierzchni bieżnikowej. Nieregularne zużycie często jest sygnałem mechanicznej wady pojazdu (niewłaściwego nastawienia (równoległości osi, kont nachylenia kół, konta przechylenia kół, tolerancji (luzu) zawieszenia i amortyzatorów, części hamulców, karoserii, kierownicy, itp.,). Nieprawidłowa geometria przednich kół powoduje nieregularne zużycie, zmniejszenie przebiegu opon, a zarazem jest przyczyną niewłaściwych cech kierowania i bezpieczeństwa ruchu. Obserwując takie zjawiska należy sprawdzić w warsztacie specjalizowanym ustawienia kół i ustawić je zgodnie z przepisami.
Przyczyną szybkiego zużycia każdej opony jest wysoka prędkość, zbyt częste hamowanie i przyśpieszenie, niedobra jakość drogi. Droga pełna kamieni, dziur i ostrych przedmiotów zniszczy oponę. Po takich drogach należy zachować szczególną ostrożność i przed przybraniem normalnej (jak na szosie) prędkości warto zbadać opony, czy nie zostały uszkodzone.
Nie wjechać na chodnik z dużą prędkością i unikać uderzenie krawężnika chodnika. Taka jazda może być przyczyną wewnętrznego uszkodzenia opony, co później przy dużej prędkości może spowodować eksplozję opony. W razie potrzeby wjechać na chodnik wolno i prostopadle.
W chwili zaobserwowania takich zjawisk, jak np. pęcherz, urwanie, cięcie lub widoczne kordy karkasa, ślad wielkiego uderzenia należy możliwie najszybszej zdemontować oponę i przebadać w serwisie wyspecjalizowanym. Tylko w taki sposób można zmniejszyć prawdopodobieństwo zwiększenia uszkodzenia w trakcie eksploatacji lub zniszczenia opony wskutek wchodzenia w nią wody lub kurzu. Dzięki temu wcześniejszy demontaż zwiększa możliwość skutecznej naprawy opony.
Głębokość profilu bieżnego musi być zawsze wystarczająco duża, aby opona odpowiednio zachowywała się na mokrej lub na suchej jezdni.
Aktualnie ważne przepisy na Węgrzech: rozporządzenie ministra komunikacji i łączności - 6/1990. (IV 12.) KöHÉM - przewidują minimalną głębokość profilu na całej powierzchni bieżnej:
Naprawa opon:
Wszelkie nieprawidłowości należy pokazać specjaliście, aby móc zadecydować: czy potrzebna i możliwa jest naprawa opony!
Wyłącznie specjalista może naprawić opony!
Producent nie ponosi odpowiedzialności w zakresie napraw i jakości naprawy!
Gwarancja producenta nie obejmuje naprawionych opon, ani ich zachowania, ani ich przebiegu!
Nasz internetowy dom towarowy Web w siedzibie firmy przyjmuje zainteresowanych i wniosków mających cel wykonania zadań gwarancyjnych.
Adres: 1239 Budapeszt, ul. Grassalkovich 294.
Telefon: +361-289-0933